Nájdete tu:

Nájdete tu:

Školský poriadok

Školský poriadok pre žiakov

ZŠ s MŠ Horný Hričov, Horný Hričov 156, 013 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ŠKOLSKÝ PORIADOK 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vypracovala: Mgr. Pavlína Králiková

 

 

Úvodné ustanovenia

  1. Školský poriadok bol vydaný riaditeľom ZŠ s MŠ v Hornom Hričove 156 na základe § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej „školský zákon“).  Bol prerokovaný s Radou školy v Hornom Hričove 8.9.2021 a pedagogickou radou 25.8.2021.
  2. Školský poriadok je vnútorným dokumentom školy, ktorý predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu detí, ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov i ostatných zamestnancov základnej  školy.
  3. Školský poriadok je vypracovaný v súlade s príslušnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a je súčasťou taxatívne vymedzenej povinnej pedagogickej dokumentácie školy v súlade s § 11 ods. 3, písm. n) školského zákona.
  4. Školský poriadok zohľadňuje špecifické podmienky základnej školy v ZŠ s MŠ Horný Hričov 156 s prihliadnutím na požiadavky a potreby zákonných zástupcov a zriaďovateľa a je vypracovaný v súlade s princípmi sledovania najlepších záujmov detí a optimálneho rozvoja detí mladšieho školského veku.

Čl. 1

Organizácia

 

Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 7:45 hod. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, začína a končí sa oznámením vyučujúceho na vyučovacej hodine.

  1. Školská budova sa otvára o 6.30 hod. V tomto čase môžeš vstúpiť do budovy, ak si zaradený do oddelenia ŠKD.
  2. Na vyučovanie vstúpiš do školskej budovy hlavným vchodom v čase medzi 7.25 -7.35. Zo šatne na 1. poschodie prechádzaš na pokyn konajúcej p. učiteľky.
  3. Vyučovanie sa začína o 7.45 hod. Budova školy sa o 8.00 zamyká.
  4. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, malá prestávka 10 minút, veľká prestávka 20 minút.

Vyučovanie:                                                                        

  1. hodina:            7.45 – 8.30                                        
  2. hodina:            8.40  – 9.25                           
  3. hodina:            9.45 – 10.30
  4. hodina:            10.40 – 11.25
  5. hodina:            11.35 – 12.20

prestávka 40 min.

  1. hodina:            13.00 – 13.45

 

Prevádzka ŠKD

Ranná činnosť  6.30 – 7.30

Poobedňajšia činnosť: 11.30 – 16.00 

  1. Po vstupe do budovy školy sa v šatni prezuješ do zdravotne nezávadnej obuvi. Topánky a vrchný odev si uložíš na vešiak a pod lavičku a odídeš do svojej učebne. Prezúvanie je povinné pre žiakov pri každom vstupe do budovy. Na prezúvanie nepoužívaj obuv, ktorú používaš na TEV ani obuv s kolieskami. Zakazuje sa ti vstup do budovy školy na kolieskových korčuliach, na kolobežke, skateboarde...
  2. Vyučovacia hodina sa začína pokynom učiteľa, príchodom učiteľa na hodinu a vzájomným pozdravom. Triedu môžeš opustiť počas prestávky, prípadne s dovolením vyučujúceho.
  3. Na hodiny pracovného vyučovania sa povinne prezliekaš do pracovného odevu. Pred hodinou telesnej výchovy sa prezlečieš do cvičebných úborov. Presun z kmeňovej triedy na TEV, do PC učebne vykonávaš pod dozorom učiteľa a na jeho pokyn. Presun po škole musíš realizovať krokom. Pri zrýchlených presunoch je väčšia pravdepodobnosť úrazu!
  4. Po chodbách  a schodištiach chodíš vpravo.
  5. Pomôcky na vyučovanie prinášaš a odnášaš z triedy počas prestávky, aby nerušili priebeh vyuč. hodiny. Do kabinetov máš prístup len za prítomnosti pedag. pracovníka.
  6. V čase vyučovania nesmieš bez vedomia tried. učiteľa opustiť školskú budovu. Triedny učiteľ ťa uvoľní iba v sprievode rodiča alebo na základe jeho písomnej žiadosti. Za toto opatrenie zodpovedajú nielen triedni učitelia, ale aj celý učiteľský zbor.
  7. Vstup do riaditeľne a zborovne máš zakázaný. Všetky potvrdenia a písomnosti vybavuješ prostredníctvom triedneho učiteľa.
  8. Na prípadné popoludňajšie aktivity čakáš na školskom dvore alebo v šatni školy. V čase mimo vyučovania máš povolený pobyt v učebniach len v kolektíve, a to len v stanovenom čase a za dozoru učiteľa.
  9. Po skončení vyučovania opustíš budovu školy v sprievode vyučujúceho. Na stravovanie v školskej jedálni chodíš pod dozorom p. vychovávateľky.
  10. Máš možnosť stravovať sa v školskej jedálni. Obedy sa podávajú denne od 12.20 hod do 12.55 hod. Zdržuješ sa v školskej jedálni len počas vydávania stravy.
  11. Ak rodič chce zobrať dieťa skôr z vyučovania, je povinný ísť so svojím dieťaťom na obed. Dieťa nemôže ísť na obed samé.

 

 

 

 

 

 

 

PRÁVA A POVINNOSTI ŽIAKOV

 

Preambula

Tieto práva máš, bez ohľadu na to, kto si, kto sú tvoji rodičia, akú máš farbu pleti, akého si pohlavia, či vierovyznania, akým jazykom hovoríš, či si telesne alebo inak postihnutý, alebo či si bohatý alebo chudobný.

Čl. 2.1

PRÁVA ŽIAKOV

  1. Máš právo poznať školský poriadok pre žiakov.
  2. Škola, ako aj tvoji zákonní zástupcovia, majú spoločnú zodpovednosť za tvoju výchovu a zdravý vývoj. Základným zmyslom vzťahu k tebe, musí byť však tvoj vlastný záujem o seba a všetko, čo sa nachádza okolo teba.
  3. Máš právo chodiť do školy a získať:
  • vzdelanie v súlade s platnými učebnými plánmi, učebnými osnovami, v súlade s priestorovými, materiálnymi a technickými podmienkami
  • vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom
  • bezplatné vzdelanie  
  1. Ak si žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, máš právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických metód, ktoré zodpovedajú tvojim potrebám.
  2. Právo ťa musí chrániť pred akýmkoľvek telesným alebo duševným násilím, urážaním či zneužívaním, zanedbávaním alebo nedbalým zaobchádzaním, trýznením alebo vykorisťovaním, pred nezákonným užívaním narkotických látok, pred všetkými formami sexuálneho vykorisťovania a zneužívania, pred všetkými formami diskriminácie.
  3. Máš právo na odpočinok a voľný čas, na účasť v hrách a oddychových aktivitách, ktoré škola zabezpečuje. Po namáhavej práci na vyučovacej hodine potrebujeme odpočinok všetci, tak učitelia ako aj žiaci. Preto prestávku máš právo využiť na oddych podľa vlastného uváženia, ale pri tom nezabúdaj, že aj druhí okolo teba si chcú odpočinúť.
  4. Máš právo slobodne sa rozhodnúť čím chceš byť.
  5. Máš právo vyhľadávať informácie a povedať, čo si myslíš, či už ústne, písomne, formou umenia, avšak tvoj prejav nemôže útočiť na iných.
  • máš právo získať informácie z rozhlasu, televízie, novín, kníh ... z celého sveta
  • v škole máš právo na bezplatné vypožičiavanie kníh zo školskej knižnice, využívanie internetu a všetkých prístupných zariadení školy
  1. Máš právo si vybrať spolužiaka, s ktorým budeš sedieť spolu v lavici v tom prípade, že nebudeš rušiť priebeh vyuč. hodiny. V opačnom prípade má právo každý pedag. pracovník vyhradiť ti tvoje miesto v triede.
  2. Máš právo podávať svoje návrhy, postrehy, sťažnosti cez žiacku radu, tr. učiteľovi, priamo vedeniu školy.
  3. Máš právo na omyl, prípadne niečo zabudnúť, alebo ak si sa z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, máš právo sa ospravedlniť na začiatku vyuč. hodiny príslušnému pedag. pracovníkovi, ktorý ti určí termín, dokedy máš zameškané učivo prebrať.
  4. Máš právo dozvedieť sa výsledok svojho hodnotenia. Predmetom hodnotenia sú učebné výsledky, schopnosti používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky, usilovnosť, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku.
  5. Slobodne si môžeš vybrať voliteľné predmety (ETV/NBV), ako aj zapojiť sa do ktorejkoľvek formy záujmovej činnosti.
  6. Tvoje práva a sloboda nemôžu obmedzovať práva a slobodu iných.

 

Čl. 2.2

POVINNOSTI ŽIAKOV

Si povinný dodržiavať školský poriadok. Za jeho dodržiavanie ti môžu byť udelené pochvaly (triednym učiteľom, riaditeľom školy) alebo iné ocenenia. Za porušovanie podľa závažnosti sa bude udeľovať výchovné opatrenie na posilnenie disciplíny (napomenutie tried. učiteľom, pokarhanie tried. učiteľom, pokarhanie riaditeľkou školy, znížená známka zo správania).

  1. Musíš chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní voliteľných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
  2. Prichádzaš na vyučovanie čistý, vhodne a bez výstredností oblečený a upravený. Na vyučovanie si pripravený, máš potrebné učebné pomôcky, žiacku knižku. Môžeš prísť 15 minút pred začiatkom vyučovania, najneskôr 10 minút pred vyučovaním, aby si mal dostatok času na svoju prípravu na vyučovanie.
  3. Správaš sa slušne a ohľaduplne k učiteľom, iným zamestnancom školy a spolužiakom. Nevyvolávaš bitky a konflikty so spolužiakmi, a tým predchádzaš úrazom. Ak vedome spôsobíš úraz spolužiakovi alebo sebe – tento priestupok sa bude riešiť v spolupráci s rodičom tak, že rodičia budú plne hradiť nemocenské postihnutému žiakovi (resp. u ich dieťaťa nemocenské nebude vyplatené)
  4. Máš zakázané akýmkoľvek spôsobom (oblečením, symbolmi, nápismi, slovne) v škole propagovať myšlienky rasovej intolerancie a fašizmu.
  5. Si povinný dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia podľa pokynov vyučujúcich. Chrániť a neohrozovať svoje zdravie a zdravie spolužiakov hlavne cez prestávky. Ak úmyselne, alebo z nedbalosti spôsobíš škodu, si povinný (alebo tvoj zákonný zástupca) škodu nahradiť. Do školy máš zakázané nosiť nevhodné predmety (cenné veci, nože, zápalky a pod.) Môžeš priniesť max. 1 malú hračku do ŠKD, za ktorú si zodpovedáš sám.
  6. Zakazuje sa ti nosiť, prechovávať a užívať alkohol, cigarety a nelegálne drogy. Ak porušíš tento zákaz, bude to klasifikované ako hrubé porušenie disciplíny a porušenie školského poriadku. Ak sa tvoje prejavy správania výrazne zmenia (podozrenie, že požiješ toxické návykové látky) okamžite sa vedenie školy spojí so zákonným zástupcom, so školskou lekárkou a s Centrom na liečenie drogových závislostí, prípadne s CPPPaP v Žiline.
  7. V šatni máš pridelené svoje miesto, kde si pravidelne ukladáš svoje veci, nepoškodzuješ veci ostatným spolužiakom a nemeníš im miesta. Za akékoľvek zámerné poškodenie je zodpovedný zákonný zástupca žiaka, ktorý je povinný škodu nahradiť.
  8. Počas vyučovania a prestávok nesmieš používať mobilný telefón, smart hodinky. Ak ich máš, musíš ich mať vypnuté a odložené v taške. Použiť ich môžeš iba v odôvodených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, dozor konajúceho alebo triedneho učiteľa. V prípade, že porušíš tento pokyn, učiteľ telefón, smart hodinky zoberie a vráti ho rodičom. Za poškodenie a stratu mobilného telefónu, smart hodiniek škola nezodpovedá. Cenné veci, peniaze, mobilný telefón, smart hodinky nosíš do školy na vlastnú zodpovednosť.
  9. Ak sa ti stane v škole úraz alebo strata, si povinný udalosť nahlásiť vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi v ten deň, keď sa udalosť stala.
  10. Počas výletov, vychádzok, exkurzií bez vedomia pedag. pracovníka neopúšťaš svoju skupinu, dodržiavaš bezpečnostné opatrenia.
  11. V čase mimo vyučovania, športovej alebo záujmovej činnosti organizovanej školou, je prísne zakázané zdržiavať sa v areáli školy (vchody do budovy a priestor pred školou).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. POVINNOSTI NA VYUČOVANÍ
  1. Ak si sa nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na vyučovanie, ospravedlň sa príslušnému učiteľovi na začiatku hodiny. Pri oneskorenom príchode na vyučovanie sa ospravedlň slušnou formou vyučujúcemu.
  2. Počas vyučovania rešpektuješ pokyny učiteľa, nerušíš a nerozptyľuješ spolužiakov. Nepodvádzaš vyučujúcich, triedneho učiteľa ani rodičov.
  3. V triede a vo všetkých školských zariadeniach si povinný zachovávať poriadok a čistotu, nepoškodzuješ školský majetok, učebnice a školské pomôcky. Po skončení vyučovania si upravíš triedu (pozbieraš odpadky a dáš ich do koša). Zanecháš svoje miesto v poriadku.

Učebňu opúšťaš v sprievode učiteľa vyučujúceho poslednú vyučovaciu hodinu.

 

  1. POVINNOSTI POČAS PRESTÁVOK
  1. Počas malých prestávok sa môžeš zdržiavať v triede alebo počas veľkej prestávky na chodbe.
  2. Si povinný pripraviť sa cez prestávku na nasledujúcu vyučovaciu hodinu (príprava triedy, učeb. pomôcky a potreby, ktoré budeš potrebovať na vyučovaciu hodinu), aby nerušili priebeh vyučovacej hodiny.
  3. Na začiatku hodiny si na svojom mieste pripravený na vyučovaciu hodinu.
  4. Manipulovať s oknami, žalúziami, vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v triede môžeš len za prítomnosti učiteľa v triede a s jeho súhlasom.
  5. Máš zakázané vykláňať sa z okien, vyhadzovať z nich akékoľvek predmety a odpadky, sadať na parapetné dosky, zdržiavať sa na schodiskách, vykláňať sa cez zábradlie, manipulovať s hasiacimi prístrojmi a hydrantmi na chodbách.

 

  1. POVINNOSTI TÝŽDENNÍKA
  1. Ak si týždenník, tvoje hlavné povinnosti sú: dbáš o čistotu tabule, pripravuješ kriedy a učebné pomôcky na hodinu. Dbáš o čistotu triedy, aby žiaci nepoškodzovali zariadenie v triede. Po skončení vyučovania zotrieš tabuľu, skontroluješ poriadok v triede.
  2. Pred vyučovaním skontroluješ tabuľu, či je v triede dostatok kried potrebných na vyučovanie, dáš dole stoličky neprítomných žiakov.
  3. Počas vyučovania ak sa nedostaví učiteľ do 5 minút od začiatku vyučovacej hodiny, oznámiš to vedeniu školy.
  4. Po skončení vyučovanie zotrieš tabuľu, skontroluješ poriadok v triede.

 

 

 

 

  1. POVINNOSTI V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI
  1. Pri čakaní na obed sa správaj disciplinovane, riaď sa pokynmi dozorkonajúceho učiteľa. Do ŠJ vstupuj bez tašiek, kabátov, čiapok.
  2. Na obed do ŠJ ideš po skončení vyučovania a nie v priebehu. Pri obede zachovávaj pravidlá slušnosti, hygieny a kultúry stravovania, neznečisťuj stoly. Po skončené obeda si odnes tanier, príbor a pohár na určené miesto, stôl nechaj čistý. Potom v tichosti opusti miestnosť ŠJ. Riaď sa pokynmi učiteľov, ktorí vykonávajú dozor, vychovávateľov, pracovníkov školy a školskej jedálne.
  3. Ak sa budeš nevhodne správať v ŠJ môžeš byť zo školského stravovania vylúčený.
  4. Máš zákaz stravovať sa v ŠJ, keď si chorý. Obedy ti odhlási alebo vyberie do obedára rodinný príslušník. Z obedov ťa odhlasuje rodič deň vopred.

 

  1. PRÍCHOD ŽIAKOV
  1. Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 7.45 hodine. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, začína a končí upozornením učiteľa.
  2. Do školy chodíš pravidelne a načas 15 minút pred vyučovaním najneskôr však 10 min pred začiatkom vyučovania.
  3. Ak si riadne zapísaný na krúžkovú činnosť, môžeš prísť najviac 10 minút pred začatím, čakáš v šatni.
  1. ODCHOD ŽIAKOV
  1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny je tvojou povinnosťou uložiť si svoje veci do aktovky, očistiť si svoje pracovné miesto od papierov a iných nečistôt a vyložiť si stoličku na lavicu.
  2. Pod vedením vyučujúceho môžeš opustiť triedu a v šatni sa prezuje, oblečieš a opustíš budovu školy
  3. Po skončení dopoludňajšieho vyučovania sa nezdržiavaš v triede bez pedagogického dozoru.
  4. Budovu školy si povinný opustiť najneskôr:

10 minút po skončení tvojej vyučovacej hodiny

5 minút po skončení krúžkovej činnosti alebo inej mimoškolskej činnosti na ktorú si riadne zapísaný.

 

Čl. 3

HODNOTENIE SPRÁVANIA ŽIAKOV

 

Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

1 – veľmi dobré

2 – uspokojivé

3 – menej uspokojivé

4 – neuspokojivé

 

Stupeň 1 (veľmi dobré),

ak žiak dodržiava pravidlá správania a ustanovenia školského poriadku a len ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.

Stupeň 2 (uspokojivé),

ak žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť.

Stupeň 3 (menej uspokojivé),

ak žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, alebo sa dopúšťa ďalších previnení.

Stupeň 4 (neuspokojivé),

ak žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných spolužiakov a zamestnancov školy.

 

Čl. 4

POCHVALY A OPATRENIA NA POSILNENIE DISCIPLÍNY

 

  1. pochvaly a iné ocenenia
  1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  2. Typy pochvál a ocenení:

- individuálna ústna alebo písomná pochvala tr. učiteľom, riaditeľom, zástupcom zriaďovateľa pred kolektívom triedy alebo školy,

- udelenie diplomu, vecnej odmeny, napr. za vzornú reprezentáciu školy, za umiestnenie v súťaži, za výborný prospech, za vzorné plnenie úloh.

(3) Návrh sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenáva sa do triedneho výkazu alebo   katalógového listu žiaka.

 

  1. Opatrenia vo výchove na posilnenie disciplíny
  1. Opatrenie na posilnenie disciplíny sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania. Podľa závažnosti sa ukladá niektoré z opatrení: napomenutie triednym učiteľom, pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom.
  2. Pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ udeľuje pokarhanie riaditeľom školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
  3. O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.

 

Čl. 5

POSTUP PRI HODNOTENÍ SPRÁVANIA

a) Bežné porušovanie školského poriadku

Poznámky zapísané v žiackej knižke– rodičia boli o priestupku informovaní.

3 poznámky – napomenutie triednym učiteľom

4-5 poznámok – pokarhanie triednym učiteľom

6-10 poznámok – pokarhanie riaditeľom školy

11-15 poznámok – znížená známka zo správania druhého stupňa

16-20 poznámok – znížená známka zo správania tretieho stupňa

21 a viac poznámok – znížená známka zo správania štvrtého stupňa

 

b) Krádež, ublíženie na zdraví

Rodičia boli upozornení, podpísaný záznam o pohovore s rodičmi

1 poznámka – znížená známka zo správania druhého stupňa

2-3 poznámky - znížená známka zo správania tretieho stupňa

viac poznámok – znížená známka zo správania štvrtého stupňa

 

c) Vymeškané neospravedlnené hodiny

do 3 hodín - pokarhanie triednym učiteľom

4-10 hodín  – pokarhanie riaditeľom školy

11 - 18 hodín – znížená známka zo správania druhého stupňa

19 - 36 hodín – znížená známka zo správania tretieho stupňa

viac hodín – znížená známka zo správania štvrtého stupňa

Každá poznámka zapísaná v klasifikačnom zázname musí byť konkrétna s uvedením bodu Vnútorného poriadku školy pre žiakov. Za jedno previnenie sa udeľuje žiakovi len jedno opatrenie na posilnenie disciplíny.

 

 

 

 

Čl. 5.1

OCHRANNÉ OPATRENIA

Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, narúša alebo znemožňuje ostatným výchovu a vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenia, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Slúži na upokojenie žiaka, o dôvodoch a priebehu sa vyhotoví písomný záznam.

Ak sa použije ochranné opatrenie podľa §58 Zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka (zdravotnú pomoc, políciu), ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.

 

Čl. 6

PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV

 

Čl. 6.1

PRÁVA ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV

 

1. Rodičia, zákonní zástupcovia žiakov, bývalí žiaci školy, ostatní občania sa dobrovoľne združujú v Rade rodičov. (ďalej len RR)

2. RR je významnou formou aktívnej účasti občanov na riešení otázok výchovy a vzdelávania detí a mládeže a na riadení škôl a výchovných zariadení

3. Spolupracovať so školou, podporovať úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov.

4. Pomáhať v škole pri výchove a vzdelávaní žiakov, predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti

5. Venovať veľkú starostlivosť výchove a vzdelávaniu žiakov k správnej voľbe povolania, pomáhať riešiť prípady žiakov s výchovnými problémami a spolupôsobiť pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi.

6. RR nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.

7. Zákonný zástupca má právo informovať sa (konzultovať) o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka (alebo internetová žiacka knižka).

8. Zákonný zástupca v prípade pochybností o správnosti klasifikácie žiaka môže do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, písomne požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.

9. Zákonný zástupca má právo byť na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa, po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

10. Zákonný zástupca v prípade potreby má právo požiadať ktoréhokoľvek pedagogického a odborného zamestnanca školy o odbornú radu, týkajúcu sa otázok výchovy a vzdelávania.

11. V prípade potreby môže zákonný zástupca požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania v prípadoch, ktoré sú určené zákonom.

12. Každý zákonný zástupca ma právo voliť a byť volený ako zástupca triedy v Rade rodičov

13. Zákonný zástupca má právo oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.

 

Čl. 6.2

POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV

 

1. Zákonný zástupca je povinný vytvoriť pre žiaka podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.

2. Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.

3. Má povinnosť informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.

4. Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas. Dôvody neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní doloží v súlade so školským poriadkom.

5. Zákonný zástupca má povinnosť uhradiť škodu, ktorú žiak spôsobil.

6. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole príčinu jeho neprítomnosti.

7. Neprítomnosť, ktorá trvá najviac 2 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch. Škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa. Ak neprítomnosť žiaka trvá dlhšie ako 2 po sebe nasledujúce dni, predloží žiak, zákonný zástupca potvrdenie od lekára. Vo výnimočných prípadoch môže ospravedlniť žiaka rodič.

 

Čl. 7

POSTUP PRI PODOZRENÍ NA VÝSKYT PRENOSNÉHO PARZITNÉHO OCHORENIA

 

1. Pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší (dieťa sa škrabe, je nepokojné...) oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi žiaka. Zákonný zástupca je povinný prísť po žiaka do školy (resp. niektorý z rodinných príslušníkov)

2. Triedny učiteľ odporučí zákonnému zástupcovi navštíviť obvodného lekára a účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie

3. Rodičia budú informovaní, že učitelia školy, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v žiackych kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia. Vedenia školy tiež požiada rodičov o súčinnosť, tzn. aby taktiež priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.

 

ČL. 8

PRÁVA A POVINNOSTI DETÍ A ICH ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV V ZÁKLADNEJ ŠKOLE, PRAVIDLÁ VZÁJOMNÝCH VZŤAHOV S PEDAGOGICKÝMI ZAMESTNANCAMI A ĎALŠÍMI ZAMESTNANCAMI ZÁKLADNEJ ŠKOLY

 

1 .Dieťa má práva na:

  • bezplatné vzdelanie v základnej škole
  • vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone
  • individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti a zdravotný stav
  • úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti
  • poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním
  • východu a vzdelávania v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí
  • organizáciu výchovy a vzdelávania primeraná jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny
  • úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu
  • právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov. Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú. Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v základnej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.

 

2. Dieťa je povinné:

  • neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
  • dodržiavať školský poriadok Základnej školy s materskou školou Horný Hričov 156 – Školský poriadok
  • chrániť pred poškodením majetok základnej školy a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie
  • pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní
  • konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
  • ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov základnej škole
  • rešpektovať pokyny zamestnancov základnej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi

 

 

3. Zákonný zástupca dieťaťa ma právo:

  • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona
  • oboznámiť sa so vzdelávacím programom základnej školy a školským poriadkom
  • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa
  • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa
  • zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľky základnej školy
  • vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu základnej školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy

 

4. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

  • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom
  • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby
  • informovať základnú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
  • pravidelne uhrádzať príspevky v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia Obce Horný Hričov. Evidenciu o mesačných platbách vedie riaditeľka školy. Príspevok ŠKD v ZŠ sa neuhrádza za dieťa:
  • ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke ZŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke hmotnej núdze
  • ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu
  • ktoré má prerušenú dochádzku do ŠKD na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (vopred zaplatený príspevok sa v prípade potreby rieši kompenzáciou v nasledujúcim mesiaci). Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa uvedených bodov, zriaďovateľ základnej školy vráti alebo započíta úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu

 

5. Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy

  • vytvárať adekvátne pracovné podmienky, tvorivú atmosféru na udržiavanie dobrých medziľudských vzťahov v rámci kolektívu školy
  • spolupracovať s rodičmi
  • poskytovať odborné konzultácie o výchove dieťaťa, ktoré základnú školu navštevuje
  • pri konzultáciách jednať taktne, na profesionálnej úrovni v rámci všeobecných zásad spoločenského vystupovania a komunikácie. Konzultácie prebiehajú na združeniach rodičov, prípadne vo vopred dohodnutom čase medzi učiteľkou a rodičmi (osobné konzultácie)
  • uplatňovať iniciatívu, vzájomnú pomoc a ochotu v spolupráci s ostatnými zamestnancami (nezamieňať si s prenesením svojich povinnosti na druhých) v rámci pracovných vzťahov
  • prejaviť otvorenosť, konštruktívnosť pri riešení konfliktných, sporných situácií (s rodičmi, s kolegyňami) snažiť sa o taktné riešenie, nie pred deťmi
  • rešpektovať pravidlá, nariadenia, príkazy zamestnávateľa a priameho vedúceho /riaditeľ ZŠ s MŠ/
  • v súlade so všeobecnými pravidlami, zákonmi a vyhláškami platnými v príslušnom roku využívať právo na získanie informácií o nových právnych normách, nariadeniach súvisiacich s ich pracovnou náplňou
  • dodržiavať pracovnú disciplínu, rešpektovať kolegyne – nerušiť pri práci
  • dodržiava organizačné pokyny školského poriadku základnej školy
  • dodržiavať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa zamestnanec dozvedel pri výkone prácem, a ktoré v záujme zamestnávateľa nie je možné oznamovať iným osobám po skončení pracovného pomeru
  • zvyšovať si odborné vedomosti, osvojovať si nové metódy a formy práce prostredníctvom priamych rozhovorov, tvorivo uplatňovať skúsenosti v praktickej činnosti
  • niesť zodpovednosť za nesplnenie príkazov a úloh
  • uplatňovať toleranciu, rešpektovanie a úctu voči všetkým osobám v základnej škole
  • asertívnym správaním predchádzať možnému vzniku stresových, konfliktných situácií

 

 

 

 

Čl.9

PREVÁDZKOVÝ PORIADOK ŠKOLSKEJ KNIŽNICE

I.

ZÁKLADNÉ  USTANOVENIA  A ÚLOHY  ŠKOLSKEJ  KNIŽNICE

1.         Školská knižnica je súčasťou Základnej školy s materskou školou v Hornom Hričove a slúži všetkým pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom a žiakom tejto školy.

2.         Školská knižnica disponuje knižným fondom, ktorý sa využíva na skvalitnenie výchovno-vyučovacieho procesu a všestranný rozvoj žiakov a zamestnancov školy.

3.         Knižné jednotky sú  podľa obsahu, druhu a zamerania  zaradené do dvoch rovnocenných častí  ŠK – do učiteľskej a žiackej knižnice.

4.         Okrem knižného fondu sa v ŠK nachádza:

•          počítačová zostava  s tlačiarňou určená pre školského knihovníka

•          počítačové zostavy pre používateľov ŠK

•          komponenty na pripojenie PC zostáv  na internet  

5.         Priestory Školskej knižnice sa vďaka vybaveniu modernými IKT, audiovizuálnou technikou a aj veľkej ploche využívajú okrem výpožičných hodín aj na rôzne účely vo vyučovacom i mimovyučovacom čase.  

6.         Školská knižnica eviduje všetku literatúru nadobudnutú nákupom, darom  alebo inou formou. Eviduje zoznam prírastkov a úbytkov knižného fondu.

7.         Školská knižnica má interný výpožičný poriadok.

8.         Knižný fond sa dopĺňa nákupom literatúry alebo knižnými darmi. Výber literatúry do knižnice sa robí v spolupráci s riaditeľom a celým pedagogickým zborom.

9.         Školský  knihovník  priebežne preveruje knižný fond z hľadiska aktuálnosti. Na základe návrhu riaditeľa a vyraďovacej komisie sa zastarané a opotrebované knižné jednotky vyraďujú.

 

II.

PRÁVA A POVINNOSTI  POUŽÍVATEĽOV

ŠKOLSKEJ KNIŽNICE

 

Vedúca ŠK:

•          zabezpečuje sprístupnenie ŠK počas vyučovania i v čase mimo vyučovania

•          kontroluje stav a funkčnosť inventára ŠK

•          zabezpečuje  pre vyučujúcich zošit návštev.

Vyučujúci: 

•          počas vyučovacej hodiny je v ŠK  nepretržite prítomný 

•          zabezpečuje vetranie miestnosti, pred odchodom z nej sa postará o zatvorenie okien

•          ak zistil nejaké technické alebo iné nedostatky, upozorní  na ne vedúceho pracovníka

•          pred odchodom z priestorov ŠK vypína PC zostavu, skontroluje prívod vody, miestnosť uzamkne.

 

Žiak má právo:

•          využívať zariadenie  ŠK ( knižný fond žiackej a učiteľskej knižnice, PC zostavu pre užívateľa) spôsobom na to určeným  a  len za prítomnosti vyučujúceho alebo školského knihovníka.

Žiak má povinnosť:

•          vstupovať do ŠK v prezuvkách

•          správať sa tak, aby nerušil ostatných užívateľov ŠK pri ich činnosti

•          dodržiavať  pokyny vyučujúceho alebo školského knihovníka

•          vchádzať do učebne s pomôckami podľa pokynov vyučujúceho

•          skontrolovať svoje "pracovné miesto“ – každú  poruchu, chybu, prípadne neúplnosť nahlásiť vyučujúcemu.

Žiak má zakázané:

•          v priestoroch ŠK konzumovať potraviny a nápoje

•          zasahovať do hardvéru PC

•          inštalovať prinesené programy

•          poškodzovať a ničiť zariadenie ŠK.

Žiak a jeho zákonný zástupca preberajú zodpovednosť za škody vzniknuté nedbanlivou manipuláciou alebo úmyselným poškodením zariadenia a sú povinní vzniknutú škodu nahradiť a „vec“  uviesť do pôvodného stavu na vlastné náklady.

Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.

 

III.

VÝPOŽIČNÝ  PORIADOK  ŠKOLSKEJ  KNIŽNICE

1.         Výpožičné hodiny v Školskej knižnice sú podľa osobnej dohody s vedúcou ŠK

2.         Dokumenty školskej knižnice sa požičiavajú:

– prezenčne, t. j.  v priestoroch knižnice, v oddychovej zóne, prípadne v triede

– absenčne, t. j.   domov ( platí len pre žiakov ZŠ).

3.         Používatelia  si vyhľadávajú knihy vo voľnom výbere kníh knižnice.

4.         Výpožičná lehota kníh (z beletrie) pre žiakov je 30 dní (cca 1 mesiac). Výpožičná lehota kníh z náučnej literatúry je 14 dní (2 týždne).

5.         Čitateľ môže požiadať o predĺženie výpožičnej lehoty.

6.         Žiak má právo vypožičať si knihu z populárno-náučnej literatúry  z učiteľskej knižnice aj domov, pokiaľ knihu využíva  na spracovanie referátu alebo  projektu. 

7.         Pedagogickí zamestnanci môžu mať odbornú pedagogickú literatúru zapožičanú počas celého školského roka. 

8.         Školský knihovník  môže stanoviť kratšiu výpožičnú dobu, prípadne požadovať skoršie vrátenie titulu.

9.         Žiak  môže mať súčasne vypožičané 2 knižničné tituly, pre študijné účely maximálne 3 tituly.

10.       Pri vypožičiavaní knižného titulu je čitateľ povinný ho prezrieť a všetky poškodenia hlásiť vopred.  Zároveň je povinný vrátiť vypožičané tituly v takom stave, v akom ich prevzal.

11.       Vypožičiavanie kníh je bezplatné.

12.       Čitateľ je povinný školskému knihovníkovi  nahlásiť stratu, poškodenie alebo zničenie zapožičaného titulu a do stanovenej lehoty nahradiť škodu v rozsahu poškodenia, resp. nahradiť stratený titul iným podobným titulom.

 

Čl.10

Správanie sa v informatickej miestnosti

 

Okrem povinností uvedených vo Vnútornom školskom poriadku, sú žiaci v informatickej miestnosti  povinní:

1.    Prísť na vyučovanie v primeranom oblečení, ktoré by neprekážalo vo vyučovaní.

2.    Do učebne smie žiak vstupovať iba v prezuvkách a v sprievode vyučujúceho. Je zakázané nosiť predmety ohrozujúce zdravie a  bezpečnosť seba aj ostatných spolužiakov.

3.    V učebni je zakázané jesť a piť.

4.   Vyučujúci určí každému žiakovi jeho pracovné miesto - počítač. Žiak sa na svoje miesto dostaví bez utekania, miesto si nesmie svojvoľne vymieňať. V prípade, že je na jedno miesto viac žiakov, je žiak povinný sa časovo podeliť so svojimi  spolužiakmi.

5.  Každý žiak je zodpovedný za jemu pridelený počítač. Spôsobenú úmyselnú škodu na zariadení pridelenej výpočtovej techniky je povinný uhradiť zákonný zástupca žiaka.

6.  Žiaci nevyrušujú pri práci svojich spolužiakov neprimeraným hlukom a zbytočným pohybom po učebni.

7.   Žiaci sa pohybujú po učebni opatrne, dávajú pozor na elektrické rozvody, elektrické zásuvky. Nezasahujú do elektrického obvodu počítača. Je zakázané pracovať s poškodeným počítačom.

8.  Žiaci sú povinní  nahlásiť každú poruchu počítača alebo príslušenstva. Bez vedomia vyučujúceho nezasahujú do systému počítača ani do jeho mechaniky.

9.   Je zakázané bez súhlasu vyučujúceho používať súkromné CD prehrávače alebo USB na prehrávanie  alebo nahrávanie súborov.

10.  Po skončení vyučovacej hodiny žiaci v učebni dôkladne vyčistia priestor okolo počítačov, uložia CD, slúchadlá, zasunú klávesnicu, stoličky, pričom venujú pozornosť elektrickým káblom.

 

Čl.11

I.

PREVÁDZKOVÝ PORIADOK TELOCVIČNE

Využitie:

- vyučovacie hodiny povinnej telesnej výchovy

- športovo – záujmová činnosť

- pravidelné a príležitostné športové aktivity

 

Priestory sú využívané:

-základnou školou

-ostatní užívatelia, ktorí majú súhlas správcu budovy

 

Harmonogram využívania:

1. Podľa rozvrhu hodín povinnej telesnej a športovej výchovy

2. Podľa harmonogramu v mimovyučovacom čase.

 

II.

ZÁSADY SPRÁVANIA SA UŽÍVATEĽOV

1. Vstup do telocvične je dovolený len v športovej obuvi.

2 . Žiaci aj vyučujúci musia mať na vyučovacích hodinách telesnej výchovy a pri inej športovej činnosti mimo vyučovania cvičný úbor. Jeho súčasti určí vyučujúci.Za športovú obuv nepovažujeme prezuvky! Aby ste sa vyhli zraneniam, musia cvičiť v obuvi s gumovou podrážkou.

3. Pri športovej činnosti je zakázané nosiť hodinky, prstene, retiazky.

4. Dlhé vlasy musia byť stiahnuté gumičkou.

5. Žiaci vstupujú do priestorov telocvične len v sprievode vyučujúceho.

6. Po príchode do telocvične žiaci nastúpia do určeného tvaru. Vyučujúci je povinný  skontrolovať počet žiakov a ich ustrojenosť.

7.  Pri športovej činnosti je žiak povinný dodržiavať pravidlá cvičenia a dodržiavať pokyny a upozornenia vyučujúceho, trénera.

8.  Žiaci, ktorí pre chorobu, alebo úraz na vyučovacej hodine nemôžu cvičiť, túto okolnosť preukážu lekárskym potvrdením na začiatku vyučovacej hodiny. Necvičiaci sú povinní pomáhať vyučujúcemu pri zapisovaní a meraní výkonov, pomocných prácach, alebo    vykonávať inú primeranú telesnú alebo športovú činnosť.

9.   Ak žiak z akýchkoľvek príčin musí opustiť priestor ,v ktorom sa vyučuje, je povinný to pred odchodom nahlásiť vyučujúcemu. Obdobne nahlási aj svoj návrat.

10.  Žiaci sami bez dozoru nesmú vstupovať do kabinetov TV a skladu, svojvoľne si brať lopty a iné športové potreby.

11. Pri riadení telovýchovnej činnosti sa učiteľ nevzďaľuje z priestoru, v ktorom sa koná      cvičenie.

      Ak ho z nevyhnutných príčin musí opustiť, je povinný:

      - zabezpečiť pedagogický dozor právne zodpovednou osobou,

      - prerušiť akúkoľvek telovýchovnú aktivitu žiakov.

12.  V telocvični a na športových ihriskách je zakázané jesť, piť alkoholické nápoje a fajčiť.

13.  Žiaci nesmú bez súhlasu pedagogického dozoru cvičiť na telocvičnom náradí.

14.  V telocvičniach a  na ihrisku sa žiaci správajú slušne. Nesmú používať vulgárne slová,  bezohľadné a nešportové správanie sa k spolužiakovi je neprípustné.

15. Na hodinách sa od žiakov vyžaduje, aby robili iba tie cvičenia, ktoré učiteľ povolil.

16. Pri cvičeniach s loptami (tenis, vybíjanú, basketbal, futbal...) musí žiak kontrolovať pád lopty, aby sa predišlo úmyselnému zraneniu ostatných žiakov.

17. Počas športových hier sa od žiakov vyžaduje, aby sa správali správne vo vzťahu k ostatným  hráčom.

18. Je zakázané vykonávať akékoľvek cvičenia na lavičkách a rebrinách na stene bez súhlasu učiteľa.

19. Nie je dovolené vešať sa na basketbalové koše a upevňovacie prvky basketbalovej opery.

20. Je zakázané pohybovať bránou bez súhlasu učiteľa.

21. V prípade, že sa žiak na hodine necíti dobre, musí o tom bezodkladne informovať učiteľa telesnej výchovy. Rovnako je povinný informovať učiteľa o úraze alebo zlom zdravotnom stave, ktoré sa prejavili po hodine telesnej výchovy.

22. Dodržiavanie disciplíny počas vyučovania (pri práci so spolužiakmi buďte pozorní a opatrní, nezasahujte si do seba, netlačte, nekričte).

23. Všetci užívatelia telocvične a ihrísk sú povinní šetriť zariadenie.

24.  Po skončení športovej činnosti náradie treba uložiť na  určené miesto.

25.  Po skončení športovej aktivity žiak priestory opúšťa v sprievode pedagogického dozoru.

26.  Vyučujúci je povinný pred opustením priestorov telocvične skontrolovať poriadok.

27. Nedostatky, priestupky a poškodenie školského majetku je pedagogický dozor aj žiaci    povinní hlásiť vedeniu školy , vyučujúcemu, trénerovi.

 

Čl. 12

I.

PREZENČNÁ FORMA VZDELÁVANIA

(pandemické opatrenia)

 1.        Rúška sú povinné pre všetkých žiakov a zamestnancov vo všetkých priestoroch školy, okrem lekársky potvrdených výnimiek.

2. Zákonný zástupca zabezpečí pre svoje dieťa každý deň 2 rúška

3. Zákonný zástupca predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do ZŠ v trvaní viac ako 3 po sebe nasledujúce dni vyhlásenie zákonného zástupcu o bezpríznakovosti elektronickou, prípadne písomnou formou. Pri prerušení viac ako 5 pracovných dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané pediatrom.

4. Zákonný zástupca v prípade, ak je u dieťaťa podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, prípadne iné vírusové, infekčné ochorenia. Bezodkladne o tejto skutočnosti informuje triedneho učiteľa, alebo vedenie školy.

5. Nikto s príznakmi respiračného ochorenia nesmie vstúpiť do priestorov školy.

6. Ak žiak počas vyučovania prejavuje príznaky respiračného ochorenia, vyučujúci žiaka izoluje a následne informuje zákonného zástupcu, ktorý je povinný žiaka vyzdvihnúť.

7. Rodičia a iné osoby sa pri návšteve školy vo vestibule ohlásia službu konajúcej osobe a samovoľne nevstupujú do priestorov školy. Odporúčame návštevu si vopred dohodnúť.

 

II.

DIŠTANČNÁ FORMA VZDELÁVANIA

1. Vzdelávanie dištančnou formou v plnom rozsahu nahrádza prezenčnú výučbu, je povinné pre každého žiaka.

2. Žiaci sa dištančne vzdelávajú podľa aktuálneho rozvrhu, ktorý škola zverejní.

3. Zadávanie úloh na nasledujúci deň musí byť uskutočnené do 15.00 hod.  prostredníctvom aplikácie Skype, Edupage alebo Zoom. Žiak je povinný odoslať vypracované úlohy do stanoveného termínu vyučujúcim.

4. Žiak môže požiadať vyučujúceho o individuálnu konzultáciu prostredníctvom elektronickej alebo telefonickej komunikácie. Učiteľ takému žiakovi poskytne pomoc a konzultáciu v primeranom rozsahu.

5. Učiteľ dodržiava požiadavku primeranosti. Poskytne žiakom primeranú spätnú väzbu vo forme slovného zhodnotenia.

6. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov počas prerušeného vyučovania v škole získava učiteľ najmä z portfólia žiackych prác a rozhovormi so žiakmi. Podkladmi sú aj projekty, riešenia komplexných úloh, tematické práce, samostatné praktické práce, pracovné listy a plnenie dištančných úloh spracované žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.

7. Naďalej je venovaná starostlivosť o žiakov so ŠVVP prostredníctvom individuálnych konzultácii

8. Hodnotenie nebude prebiehať počas dištančného vzdelávania v týchto predmetoch: pracovné vyučovanie,  informatická výchova, telesná výchova, hudobná výchova, výtvarná výchova, etická výchova, náboženská výchova.

9. Triedni učitelia sú povinní monitorovať stav dištančnej formy vzdelávania vo svojej triede, komunikovať, spolupracovať  s ostatnými vyučujúcimi a v rámci možností riešiť problémy spoločne.

10. V prípade neodkladných problémov týkajúcich sa vzdelávania sú žiaci povinní  kontaktovať svojho triedneho učiteľa

11. Žiaka, ktorý nereaguje na dištančné vzdelávanie, bude kontaktovať vyučujúci alebo triedny učiteľ a zistí príčinu. V prípade, že žiak nemá prístup k internetu, škola zabezpečí papierovú formu zadaných úloh a vedenie školy dohodne spôsob doručenia zadaných úloh žiakovi.

 

III.

POVINNOSTI ŽIAKOV POČAS DIŠTANČNÉHO VZDELÁVANIA

 1. Žiaci sú povinní zúčastňovať sa na dištančnom vzdelávaní, komunikovať s učiteľmi, rešpektovať ich pokyny. Sú povinní aktívne pracovať, vypracovať projekty, riešenia komplexných úloh, pracovné listy a plnenie dištančných úloh spracované žiakmi. Neúčasť na online vyučovaní musí zákonný zástupca ospravedlniť vyučujúcemu. Neospravedlnená neprítomnosť žiaka na online vyučovaní sa zapíše do  triednej knihy.

2. Žiaci sa musia správať slušne a v súlade so školským poriadkom. Pre všetkých zúčastnených online vzdelávania platí ochrana osobných údajov GDPR, porušenie ktorých je klasifikované ako trestný čin s následnými sankciami.

3. Žiaci nesmú vyrušovať, vybavovať si osobné záležitosti so spolužiakmi (chatovať a pod.), hrať hry, streamovať online vzdelávanie.

4. Na hodinu musia byť vopred pripravení (pomôcky a učebné materiály).

5. Funkčnosť PC techniky si žiak vyskúša ráno, pred vyučovaním. Priebeh výučby nenarúša skúšaním techniky počas vyučovania.

6. Za nevhodné správanie, vyrušovanie alebo porušovanie školského poriadku môže učiteľ takéhoto žiaka z vyučovania „odpojiť“. Takéto správanie vyučujúci zaznačí ako poznámku do elektronickej triednej knihy a bude sa to riešiť ako priestupok proti školskému poriadku.

 

IV.

POVINNOSTI ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCU POČAS DIŠTANČNÉHO VZDELÁVANIA

 1. Zákonný zástupca žiaka sleduje a dodržiava usmernenia riaditeľa školy, triedneho učiteľa alebo vyučujúcich  prostredníctvom aplikácie Skype, Edupage, Zoom.

 2. Zákonný zástupca žiaka komunikuje s triednym učiteľom, s príslušným vyučujúcim elektronickým alebo telefonickým spôsobom.

 3. V prípade neúčasti žiaka na online vyučovaní ospravedlní jeho absenciu, ktorú musí zdôvodniť. Takisto informuje príslušného triedneho učiteľa, ak má žiak technické problémy s pripojením na internet alebo PC.

 4. Podľa potreby zabezpečí podmienky pre dištančné vzdelávanie. 

 5. Nastaví dieťaťu denný režim a kontroluje jeho dodržiavanie.

 6. Zabezpečí dohľad nad vzdelávaním dieťaťa, nad jeho prácou s domácimi úlohami a samoštúdiom,  nad odovzdávaním domácich úloh, nad účasťou dieťaťa na online hodinách.

 V prípade zmien nariadených Úradom verejného zdravotníctva SR  a Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu SR sa bude postupovať podľa aktuálnych nariadení.

 

 

 

Záverečné ustanovenia

  1. Vnútorný poriadok školy je záväzným dokumentom pre všetkých zamestnancov školy, deti a zákonných zástupcov detí navštevujúcich základnú školu.
  2. Každý zamestnanec ZŠ i zákonný zástupca je povinný svojim podpisom vyjadriť súhlas so Školským poriadkom základnej školy v Hornom Hričove.
  3. Porušovanie školského poriadku zamestnancami základnej školy sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny.
  4. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť s vnútorným poriadkom školy žiakov na triednych hodinách a rodičov na triednych aktívoch Združenia rodičov a pravidelne vyhodnocovať jeho plnenie. Dodržiavanie vnútorného poriadku školy je pravidelnou náplňou klasifikačných a hodnotiacich pedagogických rád a pracovných porád.
  5. Pri opakovanom porušovaní školského poriadku triedny učiteľ na triednických hodinách opätovne preberie so žiakmi danú časť školského poriadku.

Derogačná klauzula

Vydaním tohto Školského poriadku sa ruší predchádzajúci Školský poriadok z roku 2021 v plnom znení.

 

 v Hornom Hričove

25.08.2022                                                                       zástupca riaditeľa školy

Mgr.Pavlína Králiková

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Horný Hričov 156
    Horný Hričov 156,01342
  • MŠ - 0948 69 61 02
    riaditeľka MŠ aj ZŠ, Čanecká G. - 0948 69 11 66
    zástupkyňa pre ZŠ , Králiková P. - 0948 87 57 90
    ZŠ/ŠKD - 0948 87 44 43

Fotogaléria