Profil školy Hodnoty školy Vízia školy

Profil školy

Naše motto: Nech šťastie a múdrosť detí je šťastím rodičov a darom našej školy"

ZŠ s MŠ Horný Hričov 156  v školskom roku  2023/24 navštevuje 22 žiakov ZŠ a 27detí MŠ.

Zamestnanci:

Základná škola:

zástupca riaditeľa ZŠ – Mgr.Pavlína Králiková, tr. učiteľka 2. a 4. roč.

tr. uč. 1. a 3. roč.- Mgr. Zuzana Šingliarová

p. vychovávateľka - Miriam Krajíčková

vyučujúci náboženstva – pán farár Mgr. Slavomír Trnka

Materská škola:

riaditeľka ZŠ s MŠ – Mgr. Gabriela Čanecká

triedna učiteľka – 1. trieda - Silvia Bajanová

triedna učiteľka - 2. trieda - Patrícia Galovičová

učiteľka v MŠ - Mgr. Lenka Hanuliaková

pracovníčka výdajne stravy a p. upratovačka v MŠ –  Inšpektorova Katarína

upratovačka v ZŠ - Vričanová Michaela

Kontakty:

ZŠ, ZŠ ŠKD:  0948 87 44 43

riad. školy: 0948 69 11 66

zástup.školy:0948 87 57 90

MŠ : 0948 69 61 02

e-mail: zshhricov@gmail.com

mshornyhricov@gmail.com

web: zshornyhricov.edupage.org

web: mshornyhricov.edupage.org

V základnej škole pracujeme v dvoch triedach. Hneď pri tejto informácii by ste si mohli povedať: – Ako sa v dnešnej dobe dá učiť v málotriednej škole? Určite si myslíte, že je to na úkor detí, že majú málo času a nemôžu sa naučiť to, čo v plno organizovanej triede.Ja som si to myslela tiež, kým som tu nezačala pracovať. Prišla som k záveru, že na tieto detí mám oveľa viac času a skôr sa im dá individuálne venovať. Je to práve pre nízky počet detí v triede.

Je to práca náročná na prípravu učiteľa, ale nie je to práca náročnejšia pre deti. Skôr si myslím, že to má oveľa viac výhod. Napríklad viac sa dá venovať talentovaným žiakom a tak isto aj úplne inak pristupovať k slabším žiakom. Pri tom všetkom nám pomáha naše najnovšie informačno technologické zariadenie – interaktívna tabuľa, projektory a notebooky vo všetkých triedach, tablety a množstvo výukových PC programov, podnetné prostredenie v okolí školy a v škole. Z informačnou technológiou sa deti stretávajú denne pri práci, čo na žiadnej veľkej škole nie je možné.

Obrovskou devízou všetkých detí, ktoré opúšťajú takúto školu je, že sú samostatní a nepotrebujú pri svojej práci pomoc, to je veľká výhoda práce na roč. 5. – 9. Nenahraditeľnou súčasťou takejto školy je rodinná atmosféra a odbúravanie stresu. Žiaci sa poznajú, sú tu všetci ako jedna väčšia rodina, majú k sebe kladné vzťahy, nestretávajú sa s negatívnymi javmi spoločnosti, ktoré viditeľné takmer na všetkých väčších školách – ako je agresivita, ubližovanie, fajčenie, drogy, šikanovanie a pod. javy. Predlžujeme vašim deťom šťastné detstvo, čo je cieľom každého dobrého rodiča.

Obľúbenými dňami sú tematické dni VEU(vysokoefektívne vyučovanie) tzv. SUPER DNI, kde sa celý deň deti učia o jednej téme a preberajú ju zo všetkých strán, využívajú pri tom všetky rôzne metódy a formy práce. Daná téma sa prelína výchovnými i základnými predmetmi.

Hoci ani doteraz nám to nerobilo problém, nakoľko žiaci vo veľkej miere využívali pobyt na čerstvom vzduchu, priestory telocvične využívame hlavne počas chladnejších dní a za horšieho počasia.
Školská jedáleň nám ponúka pekné, veľké priestory, kde sa žiak učí sebaobslúžnym činnostiam a v čistom prostredí sa naje. častokrát sa prostredníctvom krúžkovej čiinosti využíva školská kuchynka  na prípravu jednoduchých receptov.

Deti na tejto škole prežívajú množstvo kladných emocionálnych zážitkov. Mesačne uskutočňujeme niekoľko zábavných a zaujímavých akcií, ktoré zanechávajú v deťoch  pekné zážitky a na dlhé roky pekné spomienky. Tu sú niektoré z nich:

Každoročne realizujeme rôzne súťaže a kvízy:

napr.Envirokvíz, literárny kvíz, dopravný kvíz, poznaj svoju obec, z každého rožka troška…

Športové oblasť:

súťaž na bicykloch, súťaž na kolieskových korčuliach, súťaž na kolobežkách, atletická olympiáda. olympiáda netradičných disciplín, cvičenia v prírode, vychádzky do lesa,  zábavné hry vonku, šarkaniáda….

Kultúrna oblasť:

tri výchovné koncerty, dve divadelné predstavenia, nácvik programov pri rôznych príležitostiach, súťaž v speve moderných pesničiek, súťaž v speve ľudových pesničiek, súťaž v recitácii, súťaž v tanci, karneval… Súťaž čitateľský maratón prebieha po celý rok, žiaci si môžu požičiavať knihy aj z našej knižnice.

Výtvarná oblasť:

zapájame sa do výtvarných súťaží  vianočné pohľadnice a výrobky, Fašiangy, veľkonočné ozdoby, Vesmír očami detí, najzaujímavejší šarkan, Betlehem, Policajt očami detí, Požiarníci a mnoho ďalších.

Pracovná oblasť:

Vyrábame rôzne zaujímavé výrobky z rôznych materiálov – keramika, drevo, textil, prírodné materiály, ktoré potom ponúkame na spoločne organizovaných burzách. Učíme detí pracovať manuálne so záhradným náradím, s drevoobrábacím náradím atď. Pre deti, ktoré žijú na dedine je veľmi dôležité budovať kladný vzťah aj k manuálnej práci.

Etická oblasť:

V rámci integrovaného tematického vyučovania sa detí učia vyjadrovať svoje vnemy, pocity a city. Učia sa vnímať základné životné zručnosti – pomoc, dôvera, snaha, riešenie problémov, spolupráca, priateľstvo, úcta, vytrvalosť, organizácia ….

Spolupráca s rodičmi:

V spolupráci s rodičmi uskutočňujeme niekoľko akcií, pri ktorých môžu rodičia prežívať radosť svojich detí pri rôznych akciách.Napr. zelená škola nás volá, burza hračiek, lampiónový sprievod, vianočná burza, vianočná besiedka, karneval, veľkonočná burza, záver šk. roku spojený s varením gulášu a rôznymi súťažami, Deň matiek, vystúpenie pre starších občanov obce atď.

Ak práve rozmýšľate, kde dáte svoje dieťa do školy, verte, že nie každá škola vám môže ponúknuť tieto výhody. Zvážte, čo je pre vaše dieťa lepšie. My vám ponúkame pri kvalitných vedomostiach naviac radosť, šťastie, zdravie a lásku.

informácie o našej MŠ a ich práci nájdete na web stránke mshornyhricov.edupage.org